Yazar:

Tarih:


Kuzey Işıkları, muhtemelen yaşamınız boyunca şahit olabileceğiniz en büyüleyici doğal güzelliklerden biri olacak. Gecenin karanlığında gökyüzünde gerçekleşen ışık dansının gerçek olduğuna inanamayacaksınız. Tabii doğru zamanda doğru yerde olursanız. Kuzey Işıkları hangi ülkelerde ve ne zaman daha iyi görünür diye merak ediyorsanız bu yazımız sizin için. Bu görsel şölenin keyfini doyasıya çıkarmanız için Kuzey Işıkları’nı görebileceğiniz en iyi yerleri ve en iyi zamanları sizin için araştırdık.

Kuzey Işıkları (Aurora Borealis) nedir?

Kuzey Işıkları’nı izlemeye hazırlanmadan önce Aurora Borealis ya da Kutup Işıkları olarak da bilinen Kuzey Işıkları’nın ne olduğuna bakalım. Bu ışıklar, dünyanın yaklaşık 60-250 kilometre ötesinde, güneşten kopan parçaların dünyanın manyetik alanına girip sıkışmasıyla meydana geliyor. Güneşten kopup gelen parçacıklar atmosferde gaz molekülleri ile temasa geçiyor ve renklenerek gökyüzüne yayılıyor. Kutup Işıkları’nın renkleri çarpışan atomların türü ve çarpmanın etkisiyle kazandığı enerjiye göre belirleniyor.

Kuzey Işıkları ne zaman görünür?

Kuzey Işıkları genellikle mart ve eylül aylarında yaşanan ekinoks dönemlerinde yani 23 Eylül ya da 21 Mart’a yakın zamanlarda daha iyi görünüyor. Bu tarihlerin öne çıkmasının nedeni, dünyanın manyetik alanında daha fazla güneş parçacığının atmosferle etkileşime girmesi. Kuzey Işıkları’nı en iyi nerede ve hangi ülkelerde görebileceğinizi öğrenmek için listemize başlıyoruz!

1. Finlandiya!

Kuzey Işıkları’nı en iyi görebileceğiniz ülkelerin başında Finlandiya geliyor. Finlandiya’da ağustos ayından nisan ayının ilk günlerine kadar, yani yaklaşık 200 gün boyunca Kuzey Işıkları’nı rahatlıkla görebilirsiniz. -25 derecelere kadar inen hava sıcaklıklarını düşünecek olursak Kuzey Işıkları’nı dışarıda beklemek sizi biraz zorlayabilir. Bunun için sıcak kahveden başka bir önerimiz daha var: Kuzey Işıkları’nı tamamen camdan oluşan iglolarda, yattığınız yerden izleyebilirsiniz.Finlandiya’nın muhteşem doğasında Kuzey Işıkları’nı seyretmeye doyamayacaksınız.

Finlandiya’da Kuzey Işıkları’nı görmek için en iyi zamanlar:

Eylül – Ekim: Kuzey Işıkları’nı bu aylarda görme şansınız diğer aylara göre daha düşük olsa da yerde kar olmadığı için gökyüzü, sizi olabildiğince karanlık bir ortamda Kuzey Işıkları ile şaşırtabilir.
Ocak – Mart: Uzun ve karanlık gecelerin olduğu bu iki ay boyunca Kuzey Işıkları’nı görme ihtimaliniz oldukça yüksek.

2. Norveç!

Kuzey Işıkları’nı görmek için listenize alacağınız diğer önemli yer ise Norveç. Ülkenin belirli bölgelerinde özellikle ekim ve mart ayları arasında Kuzey Işıkları’nı keyifle seyredebilirsiniz.

Norveç’te Kuzey Işıkları’nı görmek için en iyi zamanlar:

Eylül – Ekim, Mart – Nisan: Özellikle ekinoks zamanları her yerde olduğu gibi Norveç’te de Kuzey Işıklar’ı için uygun ortam yaratıyor.
Kasım – Aralık, Ocak – Şubat: Yılın genellikle en karanlık zamanları bu aylarda oluyor. Bu dönemde Norveç’te Kuzey Işıkları’nı görmeniz oldukça yüksek bir ihtimal.

3. İzlanda!

Buzulları, sıcak su kaynakları ve volkanik dağlarıyla doğal güzelliklerine doyulmayan İzlanda, Kuzey Işıkları ile daha da güzelleşiyor. Kuzey Işıkları’nı İzlanda’da izlemek için en iyi zamanlar ise ağustos sonu ve nisan ortası arasında kalan günler.

İzlanda’da Kuzey Işıkları’nı görmek için en iyi zamanlar:

Ağustos: İzlanda’da Kuzey Işıkları’na ağustosta rastlamak pek kolay değil ancak ayın sonuna doğru şansınız yükseliyor. Seyahat planı yapmadan önce mutlaka Kuzey Işıkları’nın görülebileceği zamanları tahmin eden sitelere göz atın.
Eylül – Ekim – Kasım: Eylül ve ekim ayında İzlanda’da geceler uzuyor. Ekim’in ilk iki haftasında ışıkları görme şansınız da yükselmeye başlıyor. Hava çok soğuk olmasa da kar yağışı da bu aylarda başlıyor.
Aralık – Ocak – Şubat: Bu üç ayda karanlık saatlerin artmasıyla doğa, Kuzey Işıkları’nı görmek için ideal ortamı hazırlamış oluyor. Kar yağışının da kendini iyice göstermesiyle birlikte ülke, muhteşem kış manzaralarıyla süsleniyor.
Mart: Mart ayının sonunda bahar ekinoksunun gelmesiyle birlikte güneş aktivitesi artıyor ve Kuzey Işıkları’nı görmek için iyi bir ortam oluşuyor.
Nisan: İzlanda’da ışıkları görmek için son şansınız diyebiliriz. Seyahatinizi yine de nisanın son iki haftasına bırakmayın.

İzlanda’da Kuzey Işıkları’nı görebileceğiniz en iyi yerler:

Reykjavik, Hvolsvöllur, Skógafoss, DC Plane Wreck, Jökulsárlón, Stokksnes, Kirkjufell, Hvitserkur.

4. Kanada!

Özellikle Kuzey Kanada bölgesi ülkenin el değmemiş doğası eşliğinde Kuzey Işıkları’nı keyifle izlemeniz için birçok yere sahip. Vahşi doğa manzaralarının ardından ışıldayan gökyüzü sizi Kanada’ya götürmeye yetecek. Kuzey Işıkları’nı Kanada’da ekim ve mart ayı arasında izleyebilirsiniz.

Kanada’da Kuzey Işıkları’nı görmek için en iyi zamanlar:

Eylül – Ekim: İstatistiksel olarak bu aylar boyunca Kanada’da Kuzey Işıkları’nı görmek çok kolay.
Kasım – Aralık, Ocak – Şubat: Bu dönemde günler çok kısa ve geceler çok karanlık. Bu yüzden gökyüzü açık olduğunda Kuzey Işıkları’nı görmek oldukça kolay.
Mart – Nisan: Sonbahar ekinoksunda olduğu gibi ilkbahar ekinoksunda da Kuzey Işıkları, Kanada’nın kuzey bölgelerinden rahatça gözlemlenebiliyor.

5. İskoçya!

Kuzey Işıkları’na ev sahipliği yapan bir başka yer ise İskoçya. Dunnet Head, Isle of Skye ve Northern Highlands bölgeleri ile İskoçya, ilginç bir coğrafi yapıya sahip. Eğer böylesine güzel bir ortamda Kuzey Işıkları’nı izlemek istiyorsanız seyahatinizi aralık ve şubat ayları arasına denk getirmelisiniz.

6. İsveç!

Her yıl Kuzey Işıkları’nı görmek için herkesin akın ettiği bir diğer yer ise İsveç. Ülkenin birçok yerinde Kuzey Işıkları’nı eylül ve mart ayları arasında izleyebilirsiniz.

İsveç’te Kuzey Işıkları’nı görmek için en iyi zamanlar:

Aralık – Şubat: Bu aylar, İsveç’te Kuzey Işıkları’nı görmek için yılın en iyi zamanları. İsveç’te aralık ve mart ayları arasında, ışıktan daha fazla karanlık var, bu da size her gün Kuzey Işıkları’nı görmek için bol bol fırsat veriyor.
Nisan – Mayıs: Kuzey Işıkları’nı çok soğuk veya karlı olmadığı zamanlarda görmeyi planlıyorsanız bu aylar sizin için ideal.
Eylül-Kasım: Kuzey Işıkları’nı bu aylarda görmeye başlamak mümkün. Laponya kadar kuzeye giderseniz karanlık bir sonbahar gecesinde şanslı olabilirsiniz.

İsveç’te Kuzey Işıkları’nı görebileceğiniz en iyi yerler:

Kiruna, Jokkmokk, Porjus, Tarendö, Abisko, Björkliden, Jukkasjärvi, Lulea, Tornedalen.

Kuzey Işıklarını görmek için tüyolar:

 • Kuzey Işıkları’nı görmek o kadar da kolay değil. Zaman ayırın!
 • Mutlaka havanın tam karanlık olduğu saatlerde yani gecenin geç saatlerinde Kuzey Işıkları’nı beklemeye başlayın. 22:00-04:00 arası oldukça ideal bir zaman. Gerekirse sabah kadar uyumayın.
 • Büyük şehirlerden uzak durun.
 • Ayın gökyüzünde olmadığı zamanları tercih edin.
 • Orman, göl gibi açık bir alan tercih edin.
 • Kuzey Işıkları turlarına katılın.
 • Ne zaman, nerede daha yoğun Kuzey Işığı gözlemlenebileceğinizi gösteren uygulamalardan ya da web sitelerinden faydalanın.
 • Araç kiralayın. Böylece istediğiniz zaman istediğiniz yere gidebilir, dilediğiniz yerde rahatlıkla saatlerce zaman geçirebilirsiniz.
 • Kalın giyinin!
 • Fotoğraf makinenizi ve tripodunuzu yanınıza almayı unutmayın.
 • Tek amacınız Kuzey Işıkları olmasın. Gittiğiniz yerin tadını çıkarın!

Güney Işıkları’nın da tadını çıkarın

Kuzey Işıkları’nı, Güney Işıkları’ndan daha çok duyarsınız çünkü güney yarım kürede ışıkları görebilmek için çok az yer var. Yani, Aurora Borealis’ler Kuzey Kutbu’nda varsa; Güney Kutbu’nda da Aurora Australis’ler var. Güney Işıkları en iyi Avustralya’nın Tazmanya Adası’nda ve Yeni Zelanda’da görülebiliyor. Yılda en fazla 4-5 kez kendini gösteren Güney Işıkları’na denk gelmek güç olsa da siz mart ve eylül ayları arasında kalan zamanda keyifle seyredebilirsiniz. Özellikle ekinoks günleri şansınızı zorlayın. Yeni Zelanda’da Güney Işıkları’nı en iyi görebileceğiniz yerler: Stewart Adası, Tekapo Gölü, Aoraki Dağı Milli Parkı, Dunedin, Catlins. Tanzanya’da ise Güney şıkları’nı özellikle Hobart ve Cradle Dağı’ndan izleyebilirsiniz.