Yazar:

Tarih:


Avrupa’nın en keyifli zamanının kış ayları olduğunu söylemek pek de yanlış olmaz. Işıl ışıl Noel pazarları, masalsı meydanları, yer yer kuzey ışıkları ve ekstrem spor adresleriyle kıta, buz gibi havada sıcacık bir atmosfer vadediyor. Bu fikirden hareketle yola çıkmanın, Avrupa’da kış tatilinin en cazip adreslerini bir araya getirmenin tam zamanı.

Işıltılı bir deneyim: Tallinn, Estonya

Kış aylarının kâğıt üstünde oldukça soğuk, hissiyat bakımından ise en sıcak şehirlerinden biri kuşkusuz Tallinn. Yılın en ışıltılı zamanlarının yaşandığı aralık ayından itibaren Tallinn, kış boyu masalsı bir atmosfere ev sahipliği yapıyor. Şehirde aralık ayında kurulan Noel pazarının 2019’da ‘Avrupa’nın En İyi Noel Pazarı’ seçildiğini hatırlatalım. Tallinn’de kış mevsimi boyunca ücretsiz şehir turlarına katılabileceğiniz Free Tour’lar da bulunduğunu ve şehirde çoraptan eldivene, yünden yapılan muhteşem ürünler bulabileceğinizi not etmekte fayda var. Avrupa’da kış tatili için ilk adım, elbette bir Tallinn uçak bileti.

Alplerin eteği: Salzburg, Avusturya

Avusturya’nın ikonik şehirlerinden Salzburg yalnız dünya çapındaki kayak merkezleriyle değil, renkli kültür-sanat etkinlikleriyle de muazzam bir kış rotası. Alplerin eteğinde karlarla kaplı mimari yapıları ve büyüleyici Salzach Nehri ile şehir, Avrupa’da rüya gibi bir kış tatili vadediyor. Şehrin karlar altındaki manzarasına karşı sıcacık bir kahve deneyimi, Domplatz ile Residenzplatz meydanlarının ışıl ışıl güzelliği ve Salzburg Kalesi’nin ihtişamı; kış aylarında bir başka hissetmeniz için sizleri bekliyor. Bu arada Salzburg’a yakın kayak merkezlerini soracak olursanız Zell am See, Almenwelt Lofer ve Obertauern deriz. Türk Hava Yolları ayrıcalıklarıyla bir Salzburg uçak bileti için şimdi bağlantıyı ziyaret edebilirsiniz.

Karanlığa kafa tutan şehir: Reykjavik, İzlanda

Avrupa’da kış tatili için unutulmaz bir rota arıyorsanız yönünüzü doğrudan Reykjavik’e çevirebilirsiniz. Kuzeyin belki en gizemli ülkelerinden İzlanda’nın başkenti, güneş bakımından pek cömert olmasa da rengarenk evleriyle karanlığa adeta kafa tutuyor. Sihirli kuzey ışıklarını görmek için en ideal dönemin şubat sonları olduğu Reykjavik’de donmuş nehirler ve buz dağları arasında benzersiz bir tatilin tadını çıkarabilirsiniz. Şehri Avrupa’da kışın gezilecek yerler listenize eklediyseniz bir Reykjavik uçak bileti bağlantıda sizi bekler.

İki ülke arasında gizli bir vaha: Andorra

Özellikle kayakseverler için Avrupa’da kış tatilinin hem en cazip hem de görece makul fiyatlı adresi Andorra olabilir. Fransa ve İspanya’nın ortasında konumlanan bu küçük ülke, makul koşulları sayesinde kış mevsimi boyunca çok sayıda ziyaretçi ağırlıyor. Pirene dağları üzerinde yer alan geniş kayak bölgesi Grandvalira, yüksek konumu neticesinde muazzam bir kar kalitesine de sahip. Avrupa’da kış tatili için Andorra’yı radarına alan okurlarımız kayak takımlarını şimdiden hazırlayabilir.

Masalsı bir yolculuk: Laponya, Finlandiya

Avrupa’da kış tatili adreslerimize Finlandiya’nın en büyük bölgesi Laponya’yla devam ediyoruz. Kuzey kutup dairesi üzerinde yer alan Laponya’da haliyle oldukça sert iklim koşulları sizi bekliyor; öyle ki havanın soğukluğu nisan ayına kadar yer yer eksi 40 dereceleri görebiliyor. Yine de bölge öyle masalsı bir güzelliğe sahip ki, havanın soğukluğu bir şekilde tolere edilebilir. Meşhur Noel Baba Köyüne de ev sahipliği yapan Laponya’da ren geyikleri ve husky cinsi köpeklerle safari yapmak, ayrıca Fin hamamına girmek oldukça popüler. Avrupa’da kış tatili için Laponya’yı tercih etmişseniz, üstüne şans da sizinleyse ışıl ışıl kuzey ışıklarına şahit olabileceğinizi unutmayın. Zira Laponya, dünyada kuzey ışıklarının en iyi izlenebildiği lokasyonlardan biri. Laponya’ya gitmek için bölgenin başkenti Rovaniemi uçak bileti, bağlantıda sizi bekliyor.

Tuna’nın ikiye ayırdığı şehir: Budapeşte, Macaristan

Geçtiği her şehri güzelleştirdiği rivayet edilen Tuna Nehri’nin ikiye ayırdığı Budapeşte, Avrupa’da kış tatili için oldukça renkli bir adres. Kıtanın önemli kültür-sanat merkezlerinden olan Budapeşte, kış tatilini doğa ve ekstrem sporlardan ziyade canlı şehir atmosferinde geçirmeyi tercih edenler için biçilmiş kaftan. Buda ve Peşte’yi birleştiren meşhur Zincir Köprüsü, ihtişamlı Budin Kalesi, ferah güzelliğiyle Tuna Nehri ve Macaristan Devlet Opera Binası ile Budapeşte, Avrupa’da kışın gezilecek yerler arasında ilk sıralarda anılmayı kesinlikle hak ediyor!